en
Напрямки діяльності   »   Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві   »  
Лісогосподарська діяльність

Рубки головного користування

 

Рубки головного користування – проводяться з метою заготівлі деревини у стиглих та перестійних насадженнях, в основу яких покладено дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей.


Під час заготівлі деревини не дозволяється вирубування та пошкодження дерев і чагарників, занесених до Червоної книги України, насінників, плюсових та інших дерев, що мають виняткове значення для збереження біорізноманіття.


З метою забезпечення зазначених вимог, залежно від категорії лісів, лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід, складу і структури деревостанів, наявності та стану підросту господарсько-цінних порід та інших особливостей лісових ділянок, застосовується поступова, комбінована, суцільна системи рубок.


Поступова система рубок – це заходи, спрямовані на збереження та використання попереднього поновлення і сприяння природному поновленню в період між прийомами, під час здійснення яких передбачається вирубування деревостану за кілька прийомів.


В ялицевих і букових лісах підприємства, як правило проводяться двоприйомні рівномірно-поступові рубки. В окремих випадках кількість прийомів збільшується до трьох. Кількість прийомів та їх черговість визначається з урахуванням лісорослинних умов, біологічних особливостей головних порід, повноти деревостанів, характеру відновлення і стану підросту.


Близько 80 % рубок головного користування в держлісомисливгоспі здійснюється поступовими рубками.


При проведенні рівномірно-поступових рубок скорочуються строки вирощування лісових насаджень, підвищується їх біологічна стійкість, зберігаються захисні функції лісів. Рівномірно-поступові рубки дозволяють насадженням успішно використовувати світловий режим. Після перших прийомів рубок у залишених дерев значно підвищується приріст по діаметру і запасу, що дозволяє підвищити загальну продуктивність насаджень.


Крилатий вислів Г.Ф. Морозова "Рубка лісу і лісовідновлення це слова-синоніми" у ДП "Берегометське ЛМГ" реалізується рівномірно-поступовими рубками.


Суцільна система рубок – це заходи, під час здійснення яких вирубується деревостан, за винятком дерев та чагарників, що підлягають збереженню. В ДП "Берегометське ЛМГ" проводяться здебільшого суцільні вузько лісосічні рубки.


Порядок проведення рубок головного користування регламентується Правилами рубок головного користування (Наказ Держкомлісгоспу України №364 від 23.12.2009 року) та Правилами рубок головного користування в гірських лісах Карпат (Постанова КМУ №929 від 22.10.2008 р.)


Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №15 від 17.01.2012 року розрахункова лісосіка на період з 2012 року по 2021 рік затверджена в обсязі 121,72 тис.м³ ліквідної деревини, в тому числі по господарських секціях: ялинова – 37,44 тис.м³, ялицева – 64,38 тис.м³, букова – 19,29 тис.м³, грабова – 0,49 тис.м³, березова – 0,12 тис.м³.


За 2013 рік розрахункова лісосіка освоєна у об’ємі 120,8 тис.м³.

 

Рубки формування і оздоровлення лісів

 

З метою поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей, лісогосподарськими підприємствами (постійними лісокористувачами) проводяться лісогосподарські заходи (рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов’язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо).


Рубки формування і оздоровлення лісів проводяться способами, що не викликають ерозії ґрунтів, пошкодження дерев, які залишаються для подальшого росту, виключають можливість негативного впливу на стан лісів та водоймищ, забезпечують поступове відтворення і формування лісів, близьких до природних, постійне підтримання стійкості деревостанів.


Рубки догляду
Рубки догляду проводяться шляхом періодичного вирубування дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне. Рубки догляду можуть бути таких видів: освітлення, прочищення, проріджування, прохідна рубка.


Освітлення
Рубки освітлення формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану.


Прочищення
Рубки прочищення забезпечують склад і рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід.


Проріджування
Рубки проріджування створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах).


Прохідна рубка
Прохідні рубки призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.


Санітарні рубки
Санітарні рубки проводяться з метою оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. Санітарні рубки поділяються на вибіркові та суцільні.


Лісовідновні рубки
Лісовідновні рубки – комплексні рубки, які поєднують елементи рубок головного користування та рубок догляду для поновлення захисних, водоохоронних та інших корисних властивостей лісів, збереження біорізноманіття, підтримання і формування складної породної, ярусної і вікової структури деревостанів.
Порядок проведення рубок формування і оздоровлення лісів визначено Правилами поліпшення якісного складу лісів (Постанова КМУ №724 від 12.05.2007 року).

 

Додаток висвітлення 2021 (завантажити - 318 Kb ) »
 
Додаток висвітлення 2021 (9 місяців) (завантажити - 21 Kb ) »
 
Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на сайті ДП «Берегометське ЛМГ»!

Сподіваємось, що тут Ви знайдете для себе цікаву й корисну інформацію про пріоритетні напрямки розвитку підприємства, товари та послуги, основні досягнення і плани лісівничого колективу Буковини. Ми зробимо все можливе, щоб віртуальна екскурсія сторінками нашого веб-сайту була цікавою і максимально інформативною.

 

Останні новини
Сьогодні

  28 червня 2022 року календар історії відрахував 26 річницю Конституції України.
    Відзначаючи високоефективну роботу кращих працівників галузі, їх особистий внесок в охорону та відтворення лісових і мисливських багатств України, активну громадянську позицію, виконання робіт в умовах воєнного стану, проявлений героїзм у збереженні територіальної цілісності держави та з нагоди Дня Конституції України, Голова Державного агентства лісових ресурсів Ю.Болоховець нагородив чимало працівників лісової галузі

Всі новини