Рубки головного користування – проводяться з метою заготівлі деревини у стиглих та перестійних насадженнях, в основу яких покладено дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей. Під час заготівлі деревини не дозволяється вирубування та пошкодження дерев і чагарників, занесених до Червоної книги України, насінників, плюсових та інших дерев, що мають виняткове значення для збереження біорізноманіття.
З метою забезпечення зазначених вимог, залежно від категорії лісів, лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід, складу і структури деревостанів, наявності та стану підросту господарсько-цінних порід та інших особливостей лісових ділянок, застосовується поступова, комбінована, суцільна системи рубок.
Поступова система рубок – це заходи, спрямовані на збереження та використання попереднього поновлення і сприяння природному поновленню в період між прийомами, під час здійснення яких передбачається вирубування деревостану за кілька прийомів.
В ялицевих і букових лісах підприємства, як правило проводяться двоприйомні рівномірно-поступові рубки. В окремих випадках кількість прийомів збільшується до трьох. Кількість прийомів та їх черговість визначається з урахуванням лісорослинних умов, біологічних особливостей головних порід, повноти деревостанів, характеру відновлення і стану підросту.
Близько 80 % рубок головного користування в держлісомисливгоспі здійснюється поступовими рубками.
При проведенні рівномірно-поступових рубок скорочуються строки вирощування лісових насаджень, підвищується їх біологічна стійкість, зберігаються захисні функції лісів. Рівномірно-поступові рубки дозволяють насадженням успішно використовувати світловий режим. Після перших прийомів рубок у залишених дерев значно підвищується приріст по діаметру і запасу, що дозволяє підвищити загальну продуктивність насаджень.
Крилатий вислів Г.Ф. Морозова "Рубка лісу і лісовідновлення це слова-синоніми" у ДП "Берегометське ЛМГ" реалізується рівномірно-поступовими рубками.
Суцільна система рубок – це заходи, під час здійснення яких вирубується деревостан, за винятком дерев та чагарників, що підлягають збереженню. В ДП "Берегометське ЛМГ" проводяться здебільшого суцільні вузько лісосічні рубки.
Порядок проведення рубок головного користування регламентується Правилами рубок головного користування (Наказ Держкомлісгоспу України №364 від 23.12.2009 року) та Правилами рубок головного користування в гірських лісах Карпат (Постанова КМУ №929 від 22.10.2008 р.)
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №15 від 17.01.2012 року розрахункова лісосіка на період з 2012 року по 2021 рік затверджена в обсязі 121,72 тис.м³ ліквідної деревини, в тому числі по господарських секціях: ялинова – 37,44 тис.м³, ялицева – 64,38 тис.м³, букова – 19,29 тис.м³, грабова – 0,49 тис.м³, березова – 0,12 тис.м³.
За 2013 рік розрахункова лісосіка освоєна у об’ємі 120,8 тис.м³.
|