en
Напрямки діяльності   »   Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві   »  
Лісокультурна діяльність
Насінництво

Основним завданням лісового насінництва є одержання насіння лісових порід з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю для створення високопродуктивних і високоякісних лісових насаджень.


Високий рівень лісового насінництва забезпечується організацією насінного контролю, який передбачає систему заходів зі спостереження за якістю насіння, дотримання технологій переробки лісонасінної сировини, зберігання та підготовка насіння до висівання.


Щорічна заготівля лісового насіння залежить від обсягів лісовідновних робіт та урожаю насіння і дещо коливається в окремі роки. Враховуючи періодичність плодоношення порід, а особливо - основних лісоутворюючих порід, в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, що необхідно для створення запасів лісонасінної сировини на наступні роки, коли урожай насіння може бути слабким або зовсім відсутнім.


Перевірку посівних властивостей насіння, заготовленого по ДП "Берегометське ЛМГ", проводить Закарпатська державна зональна лісонасіннєва інспекція.


У 2017 році заготівля лісового насіння проведена у обсязі 447 кг, у тому числі сосни звичайної 2 кг, дуба звичайного 400 кг, бука лісового - 20кг, клена-явора - 15 кг, ялиці білої - 10кг.

 

Генетичні ресурси

На даний час лісові генетичні ресурси на території ДП "Берегометське ЛМГ" включають в себе 3 лісових генетичних резервати загальною площею 229,9 га (1- ялиці білої площею 74,5 га, 1- ялини європейської площею 137,4 га, 1- ясена звичайного площею 18,0 га), 6 постійних лісонасіннєвих ділянок загальною площею 65 га, лісонасіннєву плантацію модрини європейської, 44 плюсових дерев ялиці білої та ялини європейської.


Забезпечення лісокультурного виробництва високоякісним посівним (садивним) матеріалом з цінними спадковими властивостями можливе за умови виконання певної системи заходів:

 • відбір плюсових насаджень та плюсових дерев
 • закладання тимчасових лісонасінних ділянок
 • закладання та формування постійних лісонасінних ділянок і лісонасінних плантацій
 • створення архівно-маточних плантацій.


Лісонасінна база - природні та штучно створені насадження з цінними спадковими ознаками, що призначені для заготівлі лісового насіння.


До лісонасінної бази входять:

 • плантації, утворення із клонів або сімей плюсових дерев однією або кількох популяцій одного лісонасінного району;
 • плюсові дерева - дерева, які за інтенсивністю росту перевищують середні показники свого насадження за висотою не менше ніж на 10%, за діаметром стовбура не менше ніж на 30%, характеризуються високою якістю стовбурів і добрим очищенням їх від сучків, стійкістю до шкідників і хвороб та добре розвиненою кроною;
 • плюсові насадження - високопродуктивні, стійкі до хвороб і шкідників, стиглі, достигаючі або середньовікові насадження повнотою не нижче 0.6, в яких участь плюсових та кращих нормально
  розвинених дерев становить не меньше 15-27% залежно від повноти;
 • лісові генетичні резервати - типові для даного лісонасінного району ділянки стиглого, достигаючого, рідше середньовікового деревостану природного походження площею не менше 0,5 га з високими фітоценотичними і лісівничими показниками, повнотою не нижче 0,6. (Встановлено максимальні площі генетичних резерватів: для сосни звичайної і ялини звичайної - 1000 га, для всіх видів дуба, бука, ялиці, модрини та інших порід - 200 га, рідкісні та зникаючі види з ареалом площею 1500 га, включають повністю).

 

Лісові розсадники

Розсадником називається спеціальна земельна ділянка, призначена для вирощування садивного матеріалу, який в подальшому використають для лісорозведення і штучного лісовідновлення, озеленення міст, населених пунктів і створення захисних лісових насаджень і плодових садів.


За профілем основної діяльності розсадники поділяють на лісові, лісомеліоративні, декоративні та плодові.


У лісових лісомеліоративних розсадниках вирощують переважно сіянці та саджанці для створення лісових культур і лісомеліоративних насаджень. У декоративних і плодових розсадниках вирощують головним чином крупномірний садивний матеріал – саджанці для робіт по озелененню та створенню садів.


За тривалістю функціонування лісові розсадники розрізняють на тимчасові (до п’яти років) і постійні, які закладаються строком на 25-50 років. Якщо в районі діяльності лісогосподарських підприємств плануються значні лісокультурні роботи, розраховані на багато років, для забезпечення їх садивним матеріалом організовують постійні розсадники.


Лісові розсадники, що підпорядковані державним лісгоспам, або міжгосподарським лісгоспам, залежно від їх площі поділяють на малі(до 5 га), середні (6-15 га) та великі (понад 15 га), а також базисті площею 25 га і більше.


Для оперативного використання садивного матеріалу чинними нормативними документами передбачено створення індивідуальних тимчасових розсадників невеликих розмірів, закладених в конкретному обході на кожному лісництві.


За принципом організації території розсадники поділяються на звичайні або традиційні (прямокутні, квадратні, рідше багатокутні), кругові, піднаметові, смугові.

Звичайні (традиційні) – з полями, як звичайно, прямокутної форми на відкритих площах.

 

Основний вид розсадників:

 • Кругові – невеликі за площею з формою кола або еліпса.
 • Піднаметові – закладаються безпосередньо під наметом лісу, в попередньо зріджених насадженнях.
 • Смугові (стрічкові) – створюються на смугах розкорчованих зрубів шириною 15-30 м, які чергуються з смугами деревостану шириною 50-100 м.


На території ДП "Берегометське ЛМГ" функціонують 9 тимчасових розсадників загальною площею 8,1 га.

 

Лісові культури

Лісові культури – це штучно створені лісові насадження, методом висаджування сіянців, саджанців, живців дерев і чагарників чи висіванням їхнього насіння.


Штучне лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше були під лісом, з метою формування господарсько цінних, високопродуктивних і біологічно стійких деревостанів.


Лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше не були зайняті лісом.


Захисне лісорозведення – сукупність заходів щодо штучного створення лісових насаджень для захисту с/г угідь, запобігання ерозійних процесів, поліпшення навколишнього середовища.


Лісова рекультивація земель – створення лісових культур на землях, що пошкоджені внаслідок промислової діяльності людини.


Реконструкція лісових насаджень – заміна малоцінних лісових насаджень господарсько-цінними, методом створення лісових культур чи рубками догляду.

 

Лісокультурна діяльність ДП "БЕРЕГОМЕТСЬКЕ ЛМГ"

У 2017 році по ДП "Берегометське ЛМГ" здійснено відповідний комплекс лісокультурних робіт. При площі суцільних зрубів минулого року 272,0 га  відновлено шляхом створення лісових культур 29,5 га, залишено під природне поновлення 242,5 га. Захисне лісорозведення (нові ліси) на землях лісового фонду проведена площі 0,5 га, на  землях інших землекористувачів не проводилося.


Доповнення лісових культур та введення недостаючих порід проведено на площі 121,2 га при завданні 110 га. Агротехнічні догляди за лісовими культурами (у переведенні на однократний) здійснено на площі 225,8 га при завданні - 220 га.


З метою визначення якості виконаних лісокультурних робіт, весною поточного року проведено технічне приймання створених об'єктів лісокультурного виробництва, а впродовж жовтня – інвентаризацію та атестацію лісокультурних об'єктів.


Лісові культури 1, 2- та 3- річного віку проінвентаризовано на площі 85 га, з них лісові культури 2017 року (лісовідновлення) на площі 30 га, фактична приживлюваність складає 94,4 %, при нормативній 94 %, 2016 року - на площі 28 га, фактична приживлюваність складає 93,8 %, при нормативній 91,0 %, 2015 року - на площі 27 га досягнута приживлюваність 92,2 %, при нормативній 91 %.


Атестацію незімкнутих лісових культур проведено на площі 364 га, з них атестовано по І класу якості лісові культури на площі 26 га (7 %), по II класу - 173 га (48 %), по III класу - 165 га (45 %). Неатестованих лісокультурних об'єктів та загиблих насаджень не виявлено. Під час проведення атестації лісокультурних об'єктів переведено у вкриті лісовою рослинністю землі 69 га лісових культур при запланованих 30 га та 265 га природних молодників при завданні 240 га.

 

Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на сайті ДП «Берегометське ЛМГ»!

Сподіваємось, що тут Ви знайдете для себе цікаву й корисну інформацію про пріоритетні напрямки розвитку підприємства, товари та послуги, основні досягнення і плани лісівничого колективу Буковини. Ми зробимо все можливе, щоб віртуальна екскурсія сторінками нашого веб-сайту була цікавою і максимально інформативною.

 

Останні новини
Сьогодні

  28 червня 2022 року календар історії відрахував 26 річницю Конституції України.
    Відзначаючи високоефективну роботу кращих працівників галузі, їх особистий внесок в охорону та відтворення лісових і мисливських багатств України, активну громадянську позицію, виконання робіт в умовах воєнного стану, проявлений героїзм у збереженні територіальної цілісності держави та з нагоди Дня Конституції України, Голова Державного агентства лісових ресурсів Ю.Болоховець нагородив чимало працівників лісової галузі

Всі новини